Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
hirdetés

Mobil puska nyelvvizsgára

Nemrég ajánlottunk pár mobilappot nyelvtanuláshoz, de máris ki kell egészítenem a listát. Ugyanis időközben befutott egy remek, magyar fejlesztésű alkalmazás, amit mindenkinek látnia kell, aki a.) nyelvvizsgára készül, b.) tételekkel szenved, vagy c.) csak kicsit csiszolná a nyelvtudását, de nincs pénze és ideje különtanárra.



A Xeropan egyelőre csak angolra tanít, de ígérnek belőle német verziót is hamarosan. Több dologban emlékeztet a DuoLingóra, de az nagy előnynek tűnik, hogy a készítők ismerik a hazai viszonyokat és elvárásokat. Ezt főként a témakörökbe rendezett leckék és a tanulási szintek alapján mondom, mivel az egyes leckéket és nyelvtani magyarázatokat az alap-, közép- és felsőfokú nyelvvizsgákok elvártaknak megfelelően csoportosítják. (Illetve ezeken kívül van alap, haladó és mesterfok is azoknak, akik nem kifejezetten nyelvvizsgára készülnek.) A nyelvtani magyarázatok is természetesen magyarul vannak, valószínűleg ezt is sokan hasznosnak találják.

Ez az alkalmazás is játékos és közösségi, enélkül ma már egy valamire való mobilos felhasználó nem is telepít appot. Ez azt jelenti, hogy pontokat és dicséreteket gyűjthetsz, ha rendesen tanulsz. Máris szívesebben ír így az ember dolgozatot, mint a suliban - erre is van lehetőség az appban. A közösségi jelleg révén pedig összevetheted a teljesítményedet a barátaiddal és az app más használóival. (Természetesen ehhez a Facebook- vagy Google-fiókoddal kell bejelentkezned, hogy tudja, kik a barátaid.)


A másik kiemelt "fícsör" pedig az, hogy te is javasolhatsz lecke témákat. Hogy a kívánságot mennyi időn belül teljesítik, azt nem tudom, még nem teszteltem, de ígéretesnek tűnik. Azok a leckék, amiket eddig láttam, valami érdekes vagy aktuális témával, cikkel foglalkoznak, szerintem egy átlag user nagyobb lelkesedéssel veti bele magát, mint én anno a Project nyelvkönynál. Egyébként azt is beállíthatod, hogy melyik napszakban érkezzenek az leckék, szóval nem feledkezel meg róluk, és nem is frusztrálnak az elfoglaltabb időszakaidban.

Az app nemrégiben egy díjat is nyert, szóval már csak ezért is érdemes adni neki egy esélyt, ha épp nyelvet akarsz tanulni. Veszíteni nem veszíthetsz semmit, mert teljesen ingyenes.



A mobilod is lehet Charlie

A múlt heti tragédia óta ellepte a világot a "Je suis Charlie" felirat. Az emberek ezzel fejezik ki szolidaritásukat az áldozatokkal és családjaikkal, illetve ezzel jelzik, hogy elítélik a történteket, és kiállnak a szólás- és sajtószabadság eszméje mellett.

Időközben néhány mobilos fejlesztő is belevetette magát a témába, ennek köszönhetően az okostelefonoddal is jelezheted, ha úgy érzed, "te vagy Charlie". Ha Androidos mobilod van, akkor letölthetsz rá például egy ilyen egyszerű, animált Je suis Charlie háttérképet.

IPhone-ra sajnos nem találtam hasonló háttérképes tartalmat, de lehetséges, hogy hamarosan elérhető lesz, és már csak jóváhagyásra vár. Az Apple-nél ugyanis elég szigorú jóváhagyási folyamaton mennek keresztül az alkalmazások.

Ezért is számít nagy szónak, hogy volt olyan, kapcsolódó app, amit egy órán belül ellenőriztek és jóváhagytak, miután a fejlesztők egyenesen Tim Cooknak, az Apple vezérigazgatójának írtak e-mailt.

Ez a Je Suis Charlie alkalmazás (Androidra is letölthető innen), aminek annyi a funkciója, hogy a "Charlie"-k bejelölhetik magukat benne egy térképen. Talán kevésnek tűnhet, de ezzel mutathatják az emberek a támogatásukat és a világméretű összefogást.



(Az alkalmazások természetesen ingyenesek és reklámmentesek, a fejlesztők nem akarnak pénzt keresni az ügyön.)



Alkalmazások újévi fogadalmakhoz

Te is tettél valamilyen ígéretet magadnak azzal kapcsolatban, hogy 2015-ben valamit jobban csinálsz majd, mint eddig? Netán már nem is emlékszel rá? Az akaraterőt semmi sem pótolhatja, de az elszántságot és a terv kivitelezését megerősítheti egy-két hasznos kiegészítő. Következzen néhány remek példa arra, hogyan segíthet a fogadalmad betartásában az okostelefonod, illetve néhány mobilos alkalmazás.



1. Diétához
Tavaly már írtam a Kalóriabázisról, ezért annál bővebben nem részletezem, hogy ezen az oldalon a bevitt és elédetett kalóriamennyiségedet és az elért eredményeidet tudod rögzíteni és nyomon követni. (Ez számít a címben említett +1 alkalmazásnak, mivel okostelefonos app nincs hozzá, de az oldaluk mobilos változata nagyon jól használható.) A hét elején egyébként kicsit belassult az oldal, nagyon lassan működött, nem bírta a hirtelen jött nagy forgalmat, de mára már orvosolták a problémát. Ha mindenképpen mobilos alkalmazást keresel, akkor a MyFitnesspalt ajánlom, innen letöltető mind a négy nagyobb mobilplatformra.

2. Sportoláshoz
Egy jó okostelefonos alkalmazással profi módon nyomon követheted, mennyit mozogtál, milyen intenzitással, és mennyit fejlődtél az adott sportban. Ilyen például a Androidra, BlackBerry-re, iPhone-ra és Windows Phone-ra is elérhető Endomondo, amit a legtöbben a futáshoz vagy biciklizéshez használnak, de rengeteg különféle beltéri vagy kültéri sporttevékenységet lehet vele rögzíteni. Képes mérni a megtett távot és a sebességet, és ha kéred, még biztat és dicsér is téged a mozgás közben. Ráadásul a frissen szerzett eredményeidet egy kattintással megoszthatod Facebookon is. (Ez fontos lehet azoknak, akiknek kell a motiváció a barátaiktól, vagy akik tartanak attól, hogy az edzésük nem ér semmit, ha nem írják ki Facebookra, és nem töltenek fel hozzá edzőtermi öltözőben fotózott szelfit. :))



3. Leszokáshoz
A leszokás a dohányzásról talán még nehezebb, mint a lefogyás, hiszen itt egyetlenegy megingáson is elbukhat a dolog. Egy "csak kipróbálom, hiányzik-e még!" felkiáltással elszívott cigarettát a legtöbb esetben újabb szálak követnek, mert újra előjön a függőség. Míg a gyenge pillanatban elfogyasztott francia krémes nem feltétlenül eredményezi azt, hogy azonnal visszaszokunk a finomított cukrokra.
Éppen ezért olyan appot ajánlanék, ami nem tűri a megingást. (Létezik ugyan olyan app is, ami a szokásaid alapján tervet állít össze arra vonatkozóan, hogyan csökkentheted a napi mennyiségedet fokozatosan. De még nem találkoztam emberrel, akinek ez bevált volna.)

A QuitNow-ban megadhatod, mennyit dohányzol (dohányoztál), mennyibe kerül a cigid, és mikor hagyod (hagytad) abba. Ezután az app számolja a leszokásod óta eltelt időt, a kihagyott cigik számát, és a megtakarított pénzt. Azt is megnézheted, hogy az egészségi állapotod mennyivel javult, és az elért "mérföldköveket" is gyűjtheted, mint egy játékban. Szintén elérhető mind a négy nagyobb mobilos oprendszerre.



4. Hatékonyabb munkához
Ha az a célod, hogy jobban, koncentráltabban, hatékonyobban tedd a dolgod, akkor érdemes kipróbálnod a Pomodoro módszert. Ennek röviden annyi a lényege, hogy 25 percig dolgozol, aztán 5 perc szünetet tartasz. (Ha hosszabban érdekel, miért válik be nagyon sok embernél, keress rá, van már sok cikk a témában magyar nyelven is.)
Ehhez az egyszerű, de nagyszerű módszerhez is vannak egyszerű, de nagyszerű alkalmazások, amikkel kiválthatod a mezei konyhai időzítőt. Én a Pomodroidot használom, amibe feladatokat is rögzíthetek, és új szintekre léphetek, ha újabb adag 25 perces periódusokat csinálok végig. A Pomodroido csak Androidra érhető el, mint ahogyan a neve is sugallja, de bármilyen okostelefont is használsz, biztosan találsz hasonló, ingyenes appot az alkalmazásboltodban, ha beütöd a Pomodoro keresőszót.



5. Feledékenység ellen
Összeszedettebb élethez is van javaslatom: egy jó to-do lista app. Csak egyszer ne felejtsd el felírni a fontos dolgokat, utána már biztosan nem maradnak ki. A ColorNote-ot ajánlom, amiben színek szerint csoportosíthatod a különböző területekhez tartozó teendőidet (például munka, család, barátok, vagy reggel, délelőtt, stb). Az egyes feladatokat kipipálhatod, ez alap, és természetesen ismétlődő vagy egyszeri emlékeztetőket is beállíthatsz hozzájuk, illetve a telefon status bar fejlécébe is rögzítheted a lista ikonját, hogy mindig szem előtt legyen. Nincs az a teendő, ami így megmenekülhetnek előled! A ColorNote csak Androidon használható, de hasonló funkciókat találsz a Todoist programban, amit Androidra, BlackBerry-re, iPhone-ra és Windows Phone-ra is letölthetsz.

Bármit is fogadtál meg az új évre, sok sikert és rengeteg kitartást hozzá!



Vágd zsebre a karácsonyi hangulatot!

Az ünnep már itt toporog az ajtóban, de a havat még egy centinyit sem láttunk ezen a télen, legalábbis az ország legnagyobb részén. Tíz fokban, nyári zápor mellett pedig nem túl könnyű átélni a karácsonyi hangulatot, hiába jön már holnap este az Angyalka/Jézuska/Santa Claus. Persze rá lehet segíteni, mindenkinek megvan a maga receptje arra, hogyan csempésszen egy kis ünnepi fílinget maga köré... Az eszedbe jutott már, hogy a mobilodat is bevonhatod a "hangulatkeltésbe"? Mutatunk néhány tippet!

Háttérkép hóeséssel
Gyanítom, hogy neked is elég gyakran kerül eléd a mobilos háttérképed, hát miért ne cserélhetnéd le ezt is valami ünnepire? Választhatsz egyet a saját tavalyi fotóid közül, vagy letölthetsz valamilyen csillivilli, esetleg mozgó, "élő háttérképet". (Androidra ajánlom például a Christmas Story-t, BlackBerry-re a Christmas Tree-t, iPhone-ra a Rise Up Labs alkalmazását, Windows Phone-ra pedig a Christmas Backgrounds-t.)



Mikulássapkát mindenkire!
Remekül elszórakoztathatod magadat és másokat valamilyen egyszerű fotóátalakító alkalmazással, amivel a "téliesítheted" a saját fényképeidet. Például Mikulássapkát adhatsz a barátaidra, manósíthatod a családtagjaidat, esetleg hógömbbe ültetheted a háziállatodat... Rengeteg lehetőség van, csak győzz válogatni! (Például: Snow Globe Winter Christmas Androidra, Christmas Booth iOS-re) Ezeket a képeket aztán lementheted, továbbküldheted vagy akár be is állíthatod háttérképnek. (Ld előző pont.)



Appból az angyal...
A legtöbb ember számára elengedhetetlen része a karácsonynak a Csendes éj, a Jingle Bells és társai. Ha nincsenek meg a telefonodon az ilyenkor kötelező darabok, ne aggódj, mobilos rádió-appon keresztül is hallgathatod őket. Az iPhone-ra és Androidra elérhető Christmas RADIO alkalmazásban például 55 különféle ünnepi "rádióállomás" közül válogathatsz. Sőt, ha egészen biztosra akarsz menni, akkor valami karácsonyi csengőhangot is beállíthatsz magadnak. Rengeteg ilyesmi létezik, íme, egy-egy javaslat Android, BlackBerry, iOS és Windows Phone telefonokra.



"Tartsd meg az aprót, te mocskos állat!"
A végén még szeretnék megemlíteni egy olyan alkalmazást, amit igazából nem ajánlok, de muszáj volt szót ejtenem róla. Tudtad, hogy létezik "Reszkessetek betörők" mobilos alkalmazás? Igazából nem egy nagy szám, néhány rövid hangrészlet van benne a filmből (eredeti nyelven), amit lejátszhatsz, sorba rendezhetsz, és beállíthatsz csengőhangnak. De tekintve, hogy mekkora felháborodást keltett, amikor tavaly nem adták le a tévében a klasszikust, én sem mertem kihagyni ebből a felsorolásból.

Kellemes karácsonyi hangulatot kívánok! (És kérlek, ne felejts el asztali áldást mondani a magas tápértékű, mikrohullámú makaróniért, és azokért, akik árengedménnyel árusították!)



Öt karácsonyi mobilos játék az ünnepi várakozáshoz

Türelmetlenül várod már a karácsonyt? Folyton azon jár az eszed, hogyan fognak örülni a szeretteid az ajándékaidnak? Izgatottan találgatod, milyen meglepetések várnak rád? Az időt nem tudjuk felgyorsítani, de mutatok néhány mobilos játékot, amivel talán picit gyorsabban telnek az ünnepig hátralévő percek.

Röptess Mikulást!
A Santa Dash névre hallgató játékban a Télapónak kell segíteni a szánvezetésben és az ajándékok kiszállításában, mert kicsit sok tojáslikőrt ivott. Háztetőről háztetőre ugrálva kell haladni, nem szabad leesni vagy kéményekbe ütközni, és némi tejjel és édességgel a rénszarvast is turbó sebességre kapcsolhatjuk. Egyszerű, de szórakoztató. (Kivéve, amikor már majdnem rekord pontszámnál járunk, és felhívnak közben. Na, akkor minden, csak nem szórakoztató.) Elérhető Android, BlackBerry és iOS készülékekre.




konneKTor

blogavatar

A digitális technológiák és kütyük bonyolult világa, érthetően.

Hirdetés

hirdetés

Utoljára kommentelt

img src="/images/hex-loader2.gif" width="300" alt="" />

Feedek