Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
hirdetés

Megvan a temérdek adat, kevés duma receptje

A mobilszolgáltatók kínálatában szereplő előfizetéseknek többnyire van egy közös jellemzőjük: igazán nagy adatforgalmi keretet csak a méregdrága tarifák adnak, amiben jellemzően korlátlan beszélgetés is van egyben. De mi van akkor, ha valaki csak egy hívószámot akar, amin mindig elérhető, illetve havonta maximum néhány percnyi hívást indítana, de közben állandóan az internetet bújja, YouTube-ozik, Facebookozik, zenét streamel? Az ilyen embereknek lehet ideális megoldás a kétkártyás okostelefon.

Az iker SIM-es készülékek létjogosultságát többnyire azzal szokták indokolni, hogy ezzel egyszerre (már amelyik típusnál) két hívószámon is elérhető marad a mobilozó, és ez a két szám akár két különböző szolgáltatóhoz is tartozhat. Nem csoda, hogy a mobilszolgáltatók eddig nemigen forgalmaztak ilyen készüléket, ám most megtört a jég, megérkezett a Telekom kínálatába a dual SIM-es Prestigio 5454.

Az itthon még csak a szárnyait bontogató márka középkategóriás modelljével megoldható az, ami egy szimpla SIM-es készülékkel szinte megoldhatatlan, vagyis a kis beszédforgalom mellé nagy adatforgalom társítható - két külön SIM-mel. A beszédhez például berakható a telefonba egy eldobható Domino-kártya, ami mellé mehet egy akár 30 GB-os adatkártya, havi 10 ezer forintért (Net&Roll L). Aki ennél kicsit szerényebb mennyiséggel, mondjuk havi 20 GB-tal is beéri a mobilján, annak már csak 7000 forint a havi díj (Net&Roll M). Társkártyás előfizetéssel pedig mindez megúszható havi 5590 forintból úgy.

Ezzel szemben a hagyományos mobilllal, tehát jellemzően 1 darab SIM-mel rendelkező ügyfél havi hétezerért legfeljebb 500 MB adatforgalmat tartalmazó csomagot kaphat (Move M, Next S), a limitet pedig maximum 5 GB-tal bővítheti, havonta 3090 forintért cserébe.

A Prestigio 5454 egyébként két okból is történelmet ír, hiszen a nagy mobilszolgáltatóknál ez a modell az első dual SIM-es okostelefon, ráadásul a forgalmazótól megtudtuk, hogy a készülék kártyafüggetlen, ami eddig a legnagyobb akadálya volt a hasonló megoldások belistázásának.

Az Origót kiadó Origo Média és Kommunikációs Szolgáltató Zrt. kizárólagos tulajdonosa a Magyar Telekom Nyrt.



Az app, amit utálnak a rendőrök

Egy amerikai rendőri szervezet, a National Sheriffs Association arra kérni egy mobilos alkalmazás, a Waze készítőit (illetve a tulajdonosát, a Google-t), hogy töröljék az egyik funkciót a közösségalapú közlekedési- és navigációs alkalmazásban. Nevezetesen azt, amelyikkel arra lehet felhívni az utastársak figyelmét, merrefelé találkozhatunk rendőrökkel az utakon.

Nem nehéz kitalálni, valószínűleg annak nem örülnek a rendőrök, hogy a traffipaxokra ilyen hatékonyan figyelmeztetik egymást az autósok az app segítségével. De pontosan mi is ez az alkalmazás, és mire lehet használni azon kívül, hogy azt nézed rajta, hol van rendőr és trafi?



A Waze alapvetően egy navigációs szoftverek, ami azzal nyújt többet a hasonló programoknál, hogy a közösség erejével gyűjti a közlekedési információkat, így jóval pontosabb és naprakészebb. (Gondolom, a navigációs szoftvert nem kell külön bemutatnom: program, ami mondja és térképen mutatja, merre kell menned.) A neve az angol ways, azaz utak szóból ered. Ezért nem úgy kell ejteni, ahogy egy magyarnak alapból eszébe jutna, tehát nem vaze, hanem véz.

Tele a világ száguldó riporterekkel
A rendszer figyeli az aktív felhasználók (ahogy az alkalmazásban hívják őket, wazer-ek) forgalmi adatait, például sebességét, így naprakész képet kap a közlekedési viszonyokról, torlódásokról, dugókról. Plusz az úton lévők maguk is jelenthetik, ha valami rendkívülit láttak, például balesetet, dugót, rendőrt, sebességmérőt, ilyesmit.  Azt is meg lehet adni, milyen árak szerepelnek a benzinkutak tábláin éppen. Ez hasznos lehet, ha épp tankolni készülsz, és látod, hogy a fél kilométernyire lévő kútnál olcsóbban mérik az üzemanyagot, mint ahova első körben bementél volna.



A megerősített, valós adatok azonban ott maradnak a térképen, segítve a többi wazert a közlekedésben. A rendszer ráadásul szóban is képes téged útközben figyelmeztetni a közeledben lévő, fontos közlekedési infókra, így nem vonja el a figyelmedet a vezetéstől a térkép böngészése. Ez az észlelések beküldésére is igaz: ha valami "jelentenivalót" látsz, elég a programban rányomnod a "riport" gombra. A program megjegyzi a helyszínt, és a jelenteni kívánt eseményt pedig később is megadhatod neki, ha van időd félrehúzódni, hogy pötyöghess a telefonon. Az észlelések beküldéséért ráadásul még mindenféle virtuális ajándékokat és pontokat is kapsz a rendszerben.

A Waze appot megtalálod az Apple, a BlackBerry, a Google, a Microsoft és a Nokia alkalmazásboltjában, a hazai Waze-közösséghez pedig Facebookon is csatlakozhatsz.



Okos ébresztő a kellemes ébredéshez

Nem találkoztam még olyan emberrel, aki azt mondta volna, kedveli az ébresztőóra hangját, és szeret reggelente időre felkelni. Maximum inkább olyan van, aki nem utálja annyira, mint az átlag. Szerencsére azért lehet javítani az élményen, és nem csak azzal, ha időben megyünk aludni. Akkor is kisimultabban ébredünk, ha egy éberebb alvási fázisban keltenek fel bennünk. Ahhoz, hogy ezt megoldjuk, ma már nem kell űrtechnológia. Gyakorlatilag egy okostelefon és a megfelelő alkalmazás is csodákra képes együtt.



Smart alarmnak, azaz okos ébresztőnek hívják azokat az alkalmazásokat, amelyek az okostelefonok mozgás- és hangérzékelőit használva mérik és elemzik az ember alvási fázisait. (Persze ehhez az kell, hogy a telefon melletted legyen az ágyban, különben nem tudja figyelni, mennyit forgolódsz.) Az így gyűjtött adatok alapján a program figyeli, mikor alszol mélyebben, és mikor éberebben.

Az okos ébresztés pedig úgy működik, hogy este, lefekvés előtt meg kell adni az alkalmazásban az időintervallumot, amikor szeretnél felébredni, például fél hét és hét között. Az app egész éjjel figyeli az alvási ciklusaidat, és amikor a megadott időszakban éberebb alvást érzékel, akkor elkezdi nyomni neked az ébresztőt. (Ha nem érzékel éber alvást a kijelölt időszakban, a végén akkor is felébreszt természetesen.) Ez így elég egyszerűen hangzik, de tényleg egészen más érzés így kelni. Részemről megrögzött szundista voltam korábban, azaz mindig nyomkodtam az ébresztőn a "csak még öt perc"-gombot. A smart alarmmal már néha felébredek elsőre is. Néha. De ez jóval több annál, hogy SOHA.

Egy smart alarm alkalmazás egyébként nem csak arra jó, hogy kellemesebben ébresszen. Az alvási szokásaidat is képes elemezni, és az éjszakai hangokat is rögzíti. Én a SleepBotot használom, amit Android-, BlackBerry-, iPhone- és WindowsPhone-használók is meglelnek a saját alkalmazásboltjukban. Ez az app kis grafikont rajzol arról, mennyit aludtam az utóbbi napokban. Emellett számolja, mennyi az "adósságom", azaz mennyivel kevesebbet aludtam a javasolt napi mennyiségnél, amit egyébként én állítok be. És arról is grafikont rajzol, mennyire mélyen aludtam az éjszaka folyamán.

Nekem alapvetően ennyi elég, de aki ennél többre vágyik, az próbálkozhat például a Sleep Time appal is, ami százalékos arányban is megmondja, mennyire volt "hatékony" az alvás.

S hogy a hangok rögzítése miért jó? Rengeteg érdekes dolgot megtudhatsz magadról és a környezetedről. Az csak az alap, hogy végre megtudod,  tényleg horkolsz-e, és ha igen, akkor cukin, mint egy mókus, vagy keményen, mint Darth Vader. De egy barátnőm például így tudta meg, hogy nevetgélni szokott álmában. És azt is izgi lehet visszahallgatni reggel, ha valaki beszél álmában. Attól nem kell megijedni, hogy kétéjszakányi hangfelvétel hirtelen megtölti a telefon vagy a kártya teljes memóriáját, a rögzítés ugyanis csak akkor kapcsol be, ha tényleg van valamilyen hang.

Azt fontos még megjegyezni, hogy az egész éjszaka futó alkalmazás eléggé meríti a telefon akkumulátorát, ezért érdemes ilyenkor éjszakára rádugni a töltőt is. Legalább ő is akkor töltődik, amikor te is.



A mobilod is lehet Charlie

A múlt heti tragédia óta ellepte a világot a "Je suis Charlie" felirat. Az emberek ezzel fejezik ki szolidaritásukat az áldozatokkal és családjaikkal, illetve ezzel jelzik, hogy elítélik a történteket, és kiállnak a szólás- és sajtószabadság eszméje mellett.

Időközben néhány mobilos fejlesztő is belevetette magát a témába, ennek köszönhetően az okostelefonoddal is jelezheted, ha úgy érzed, "te vagy Charlie". Ha Androidos mobilod van, akkor letölthetsz rá például egy ilyen egyszerű, animált Je suis Charlie háttérképet.

IPhone-ra sajnos nem találtam hasonló háttérképes tartalmat, de lehetséges, hogy hamarosan elérhető lesz, és már csak jóváhagyásra vár. Az Apple-nél ugyanis elég szigorú jóváhagyási folyamaton mennek keresztül az alkalmazások.

Ezért is számít nagy szónak, hogy volt olyan, kapcsolódó app, amit egy órán belül ellenőriztek és jóváhagytak, miután a fejlesztők egyenesen Tim Cooknak, az Apple vezérigazgatójának írtak e-mailt.

Ez a Je Suis Charlie alkalmazás (Androidra is letölthető innen), aminek annyi a funkciója, hogy a "Charlie"-k bejelölhetik magukat benne egy térképen. Talán kevésnek tűnhet, de ezzel mutathatják az emberek a támogatásukat és a világméretű összefogást.



(Az alkalmazások természetesen ingyenesek és reklámmentesek, a fejlesztők nem akarnak pénzt keresni az ügyön.)



Alkalmazások újévi fogadalmakhoz

Te is tettél valamilyen ígéretet magadnak azzal kapcsolatban, hogy 2015-ben valamit jobban csinálsz majd, mint eddig? Netán már nem is emlékszel rá? Az akaraterőt semmi sem pótolhatja, de az elszántságot és a terv kivitelezését megerősítheti egy-két hasznos kiegészítő. Következzen néhány remek példa arra, hogyan segíthet a fogadalmad betartásában az okostelefonod, illetve néhány mobilos alkalmazás.



1. Diétához
Tavaly már írtam a Kalóriabázisról, ezért annál bővebben nem részletezem, hogy ezen az oldalon a bevitt és elédetett kalóriamennyiségedet és az elért eredményeidet tudod rögzíteni és nyomon követni. (Ez számít a címben említett +1 alkalmazásnak, mivel okostelefonos app nincs hozzá, de az oldaluk mobilos változata nagyon jól használható.) A hét elején egyébként kicsit belassult az oldal, nagyon lassan működött, nem bírta a hirtelen jött nagy forgalmat, de mára már orvosolták a problémát. Ha mindenképpen mobilos alkalmazást keresel, akkor a MyFitnesspalt ajánlom, innen letöltető mind a négy nagyobb mobilplatformra.

2. Sportoláshoz
Egy jó okostelefonos alkalmazással profi módon nyomon követheted, mennyit mozogtál, milyen intenzitással, és mennyit fejlődtél az adott sportban. Ilyen például a Androidra, BlackBerry-re, iPhone-ra és Windows Phone-ra is elérhető Endomondo, amit a legtöbben a futáshoz vagy biciklizéshez használnak, de rengeteg különféle beltéri vagy kültéri sporttevékenységet lehet vele rögzíteni. Képes mérni a megtett távot és a sebességet, és ha kéred, még biztat és dicsér is téged a mozgás közben. Ráadásul a frissen szerzett eredményeidet egy kattintással megoszthatod Facebookon is. (Ez fontos lehet azoknak, akiknek kell a motiváció a barátaiktól, vagy akik tartanak attól, hogy az edzésük nem ér semmit, ha nem írják ki Facebookra, és nem töltenek fel hozzá edzőtermi öltözőben fotózott szelfit. :))



3. Leszokáshoz
A leszokás a dohányzásról talán még nehezebb, mint a lefogyás, hiszen itt egyetlenegy megingáson is elbukhat a dolog. Egy "csak kipróbálom, hiányzik-e még!" felkiáltással elszívott cigarettát a legtöbb esetben újabb szálak követnek, mert újra előjön a függőség. Míg a gyenge pillanatban elfogyasztott francia krémes nem feltétlenül eredményezi azt, hogy azonnal visszaszokunk a finomított cukrokra.
Éppen ezért olyan appot ajánlanék, ami nem tűri a megingást. (Létezik ugyan olyan app is, ami a szokásaid alapján tervet állít össze arra vonatkozóan, hogyan csökkentheted a napi mennyiségedet fokozatosan. De még nem találkoztam emberrel, akinek ez bevált volna.)

A QuitNow-ban megadhatod, mennyit dohányzol (dohányoztál), mennyibe kerül a cigid, és mikor hagyod (hagytad) abba. Ezután az app számolja a leszokásod óta eltelt időt, a kihagyott cigik számát, és a megtakarított pénzt. Azt is megnézheted, hogy az egészségi állapotod mennyivel javult, és az elért "mérföldköveket" is gyűjtheted, mint egy játékban. Szintén elérhető mind a négy nagyobb mobilos oprendszerre.



4. Hatékonyabb munkához
Ha az a célod, hogy jobban, koncentráltabban, hatékonyobban tedd a dolgod, akkor érdemes kipróbálnod a Pomodoro módszert. Ennek röviden annyi a lényege, hogy 25 percig dolgozol, aztán 5 perc szünetet tartasz. (Ha hosszabban érdekel, miért válik be nagyon sok embernél, keress rá, van már sok cikk a témában magyar nyelven is.)
Ehhez az egyszerű, de nagyszerű módszerhez is vannak egyszerű, de nagyszerű alkalmazások, amikkel kiválthatod a mezei konyhai időzítőt. Én a Pomodroidot használom, amibe feladatokat is rögzíthetek, és új szintekre léphetek, ha újabb adag 25 perces periódusokat csinálok végig. A Pomodroido csak Androidra érhető el, mint ahogyan a neve is sugallja, de bármilyen okostelefont is használsz, biztosan találsz hasonló, ingyenes appot az alkalmazásboltodban, ha beütöd a Pomodoro keresőszót.



5. Feledékenység ellen
Összeszedettebb élethez is van javaslatom: egy jó to-do lista app. Csak egyszer ne felejtsd el felírni a fontos dolgokat, utána már biztosan nem maradnak ki. A ColorNote-ot ajánlom, amiben színek szerint csoportosíthatod a különböző területekhez tartozó teendőidet (például munka, család, barátok, vagy reggel, délelőtt, stb). Az egyes feladatokat kipipálhatod, ez alap, és természetesen ismétlődő vagy egyszeri emlékeztetőket is beállíthatsz hozzájuk, illetve a telefon status bar fejlécébe is rögzítheted a lista ikonját, hogy mindig szem előtt legyen. Nincs az a teendő, ami így megmenekülhetnek előled! A ColorNote csak Androidon használható, de hasonló funkciókat találsz a Todoist programban, amit Androidra, BlackBerry-re, iPhone-ra és Windows Phone-ra is letölthetsz.

Bármit is fogadtál meg az új évre, sok sikert és rengeteg kitartást hozzá!



konneKTor

blogavatar

A digitális technológiák és kütyük bonyolult világa, érthetően.

Hirdetés

hirdetés

Utoljára kommentelt

img src="/images/hex-loader2.gif" width="300" alt="" />

Feedek