Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
hirdetés

Az app, amit utálnak a rendőrök

Egy amerikai rendőri szervezet, a National Sheriffs Association arra kérni egy mobilos alkalmazás, a Waze készítőit (illetve a tulajdonosát, a Google-t), hogy töröljék az egyik funkciót a közösségalapú közlekedési- és navigációs alkalmazásban. Nevezetesen azt, amelyikkel arra lehet felhívni az utastársak figyelmét, merrefelé találkozhatunk rendőrökkel az utakon.

Nem nehéz kitalálni, valószínűleg annak nem örülnek a rendőrök, hogy a traffipaxokra ilyen hatékonyan figyelmeztetik egymást az autósok az app segítségével. De pontosan mi is ez az alkalmazás, és mire lehet használni azon kívül, hogy azt nézed rajta, hol van rendőr és trafi?



A Waze alapvetően egy navigációs szoftverek, ami azzal nyújt többet a hasonló programoknál, hogy a közösség erejével gyűjti a közlekedési információkat, így jóval pontosabb és naprakészebb. (Gondolom, a navigációs szoftvert nem kell külön bemutatnom: program, ami mondja és térképen mutatja, merre kell menned.) A neve az angol ways, azaz utak szóból ered. Ezért nem úgy kell ejteni, ahogy egy magyarnak alapból eszébe jutna, tehát nem vaze, hanem véz.

Tele a világ száguldó riporterekkel
A rendszer figyeli az aktív felhasználók (ahogy az alkalmazásban hívják őket, wazer-ek) forgalmi adatait, például sebességét, így naprakész képet kap a közlekedési viszonyokról, torlódásokról, dugókról. Plusz az úton lévők maguk is jelenthetik, ha valami rendkívülit láttak, például balesetet, dugót, rendőrt, sebességmérőt, ilyesmit.  Azt is meg lehet adni, milyen árak szerepelnek a benzinkutak tábláin éppen. Ez hasznos lehet, ha épp tankolni készülsz, és látod, hogy a fél kilométernyire lévő kútnál olcsóbban mérik az üzemanyagot, mint ahova első körben bementél volna.



A megerősített, valós adatok azonban ott maradnak a térképen, segítve a többi wazert a közlekedésben. A rendszer ráadásul szóban is képes téged útközben figyelmeztetni a közeledben lévő, fontos közlekedési infókra, így nem vonja el a figyelmedet a vezetéstől a térkép böngészése. Ez az észlelések beküldésére is igaz: ha valami "jelentenivalót" látsz, elég a programban rányomnod a "riport" gombra. A program megjegyzi a helyszínt, és a jelenteni kívánt eseményt pedig később is megadhatod neki, ha van időd félrehúzódni, hogy pötyöghess a telefonon. Az észlelések beküldéséért ráadásul még mindenféle virtuális ajándékokat és pontokat is kapsz a rendszerben.

A Waze appot megtalálod az Apple, a BlackBerry, a Google, a Microsoft és a Nokia alkalmazásboltjában, a hazai Waze-közösséghez pedig Facebookon is csatlakozhatsz.



Okos ébresztő a kellemes ébredéshez

Nem találkoztam még olyan emberrel, aki azt mondta volna, kedveli az ébresztőóra hangját, és szeret reggelente időre felkelni. Maximum inkább olyan van, aki nem utálja annyira, mint az átlag. Szerencsére azért lehet javítani az élményen, és nem csak azzal, ha időben megyünk aludni. Akkor is kisimultabban ébredünk, ha egy éberebb alvási fázisban keltenek fel bennünk. Ahhoz, hogy ezt megoldjuk, ma már nem kell űrtechnológia. Gyakorlatilag egy okostelefon és a megfelelő alkalmazás is csodákra képes együtt.



Smart alarmnak, azaz okos ébresztőnek hívják azokat az alkalmazásokat, amelyek az okostelefonok mozgás- és hangérzékelőit használva mérik és elemzik az ember alvási fázisait. (Persze ehhez az kell, hogy a telefon melletted legyen az ágyban, különben nem tudja figyelni, mennyit forgolódsz.) Az így gyűjtött adatok alapján a program figyeli, mikor alszol mélyebben, és mikor éberebben.

Az okos ébresztés pedig úgy működik, hogy este, lefekvés előtt meg kell adni az alkalmazásban az időintervallumot, amikor szeretnél felébredni, például fél hét és hét között. Az app egész éjjel figyeli az alvási ciklusaidat, és amikor a megadott időszakban éberebb alvást érzékel, akkor elkezdi nyomni neked az ébresztőt. (Ha nem érzékel éber alvást a kijelölt időszakban, a végén akkor is felébreszt természetesen.) Ez így elég egyszerűen hangzik, de tényleg egészen más érzés így kelni. Részemről megrögzött szundista voltam korábban, azaz mindig nyomkodtam az ébresztőn a "csak még öt perc"-gombot. A smart alarmmal már néha felébredek elsőre is. Néha. De ez jóval több annál, hogy SOHA.

Egy smart alarm alkalmazás egyébként nem csak arra jó, hogy kellemesebben ébresszen. Az alvási szokásaidat is képes elemezni, és az éjszakai hangokat is rögzíti. Én a SleepBotot használom, amit Android-, BlackBerry-, iPhone- és WindowsPhone-használók is meglelnek a saját alkalmazásboltjukban. Ez az app kis grafikont rajzol arról, mennyit aludtam az utóbbi napokban. Emellett számolja, mennyi az "adósságom", azaz mennyivel kevesebbet aludtam a javasolt napi mennyiségnél, amit egyébként én állítok be. És arról is grafikont rajzol, mennyire mélyen aludtam az éjszaka folyamán.

Nekem alapvetően ennyi elég, de aki ennél többre vágyik, az próbálkozhat például a Sleep Time appal is, ami százalékos arányban is megmondja, mennyire volt "hatékony" az alvás.

S hogy a hangok rögzítése miért jó? Rengeteg érdekes dolgot megtudhatsz magadról és a környezetedről. Az csak az alap, hogy végre megtudod,  tényleg horkolsz-e, és ha igen, akkor cukin, mint egy mókus, vagy keményen, mint Darth Vader. De egy barátnőm például így tudta meg, hogy nevetgélni szokott álmában. És azt is izgi lehet visszahallgatni reggel, ha valaki beszél álmában. Attól nem kell megijedni, hogy kétéjszakányi hangfelvétel hirtelen megtölti a telefon vagy a kártya teljes memóriáját, a rögzítés ugyanis csak akkor kapcsol be, ha tényleg van valamilyen hang.

Azt fontos még megjegyezni, hogy az egész éjszaka futó alkalmazás eléggé meríti a telefon akkumulátorát, ezért érdemes ilyenkor éjszakára rádugni a töltőt is. Legalább ő is akkor töltődik, amikor te is.



Kamu alkalmazás javítja a mobil akkuját

Az okostelefonokba épített akkumulátorok általában sosem bírják addig, amíg kellene, és persze mindig akkor merülnek le, amikor nagyon szükség lenne még arra a pár órácska exta energiára a nap végéig. Ráadásul az idő előrehaladtával, vagyis az akkumulátor öregedésével ez csak egyre rosszabb.

A Google Play Store-ba feltöltőtt, azóta már eltávolított alkalmazás, a Battery Life Repair éppen azt ígéri, hogy gátat szab ennek az öregedési folyamatnak, sőt, meg is javítja az akkut. Mégpedig úgy, hogy az áramforrások hibás "adatcelláit" analizálja, nagyjából úgy, mint egy merevlemezt, és ha hibát talál, azt valamiféle varázsütésre kijavítja.

Aki kicsit is tisztában van az efféle áramforrások működési elvével, az tudja, hogy természetesen óriási kamu az egész, és legjobb esetben is placebo-hatása van legfeljebb, vagyis az eredetileg 3 dollárba kerülő alkalmazásért minden egyes fillér kidobott pénz volt.

Alighanem felismerte ezt a Google is, mivel nem sokkal azután, hogy híre ment a kamu appnak, el is tűnt a Play Store-ból. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lenne tucatszám hasonló, vagy éppen más, csodálatos technológiai bravúrokat ígérő kamuapp a piactereken, a memóriaoptimalizáló, térerőnövelő vagy hasonló appoknál nem árt vigyázni. Azt a pár dollárt pedig, amibe ezek kerülnek, inkább költsétek fagyira.

Via Android Police.



Csörög a laptopom, ha hívnak Androidon

Egy szuper ingyenes app összekötni az összes mobil kütyüjét az összes számítógépével. Kötelező letöltést ajánlunk.

Irigyli, hogy az iPhone-t és Macet használó ismerősei a laptopjukról is tudják birizgálni a mobiljukat? Egy hasonló megoldásra Android és Windows között is lehetőség van: a Pushbullet nevű ingyenes app összeköti az összes mobil kütyüjét a lakás összes számítógépével.

Csörög a laptop, biztosan hív valaki

A Pushbullet honlapján az összes elérhető platformot listázzák: létezik Windowsra telepíthető PC-s program, Chrome, Firefox és Opera böngészőbe telepíthető bővítmény (ez rendszerfüggetülen), illetve Android és iOS-re való kiadás. Külső, alternatív fejlesztésű app a szolgáltatáshoz Windows Phone-ra és Blackberryre is létezik.

Így jelzi a bejövő hívást a PC-n az app

Én egy androidos telefonnal, egy Windows 8.1-es PC-vel és egy iPad Mini 2-vel teszteltem a képességeit, ami nem csak három különböző eszközt, de három platformot is jelent.

Pofonegyszerű belőni a programot, be kell lépni használatához a Google-fiókunkkal, és azonos wifihálózatra kell kapcsolódni velük. Ezután ha a Pushbullet aktív a mobilunkon, akkor az SMS-ekről és hívásokról a PC képernyőjén is értesítést kapunk.

Vége az idétlen pötyögésnek

Az Apple gyári megoldásával ellentétben a Pushbullettel egyelőre nem tudunk telefonálni a PC-nkről, hiába van azon mikrofon. Viszont elég rákattintani a program ikonjára, rögtön felkínálja a telefon kontaktlistáját, és az érintőképernyő helyett kényelmesen megírhatjuk az SMS-t a számítógépen.

Átküldene egy linket, képet vagy jegyzetet, esetleg egy vicces linket PC-ről a tabletre, vagy iPhone-ról az androidos telefonra? Erre való a Pushbullet Push funkciója - sajnos a fájlok egyelőre legfeljebb 25 megabájtosak lehetnek - ekkora méretbe dokumentumok és fotók, kisebb mp3-ak férnek bele. Sajnos az iOS-es app tudása még nem teljes, az egyelőre nem közvetíti a hívásinformációkat, csak fájlokat és linkeket tud fogadni és küldeni.

Ez még így is marha hasznos: meg lehet írni a bevásárlólistát a számítógépen, majd egy gombnyomással átküldeni indulás előtt a mobilra. Ugyanez igaz a számítógépen megkapott címekre, amiket elég átdobni a telefonra, ott pedig már egyszerű megnyitni a Google Térképben.



Pinterest: időrablás vagy inspirációs kincsesbánya?

Már a karácsonyi inspirációs bejegyzésben is felmerült egyfajta ötletbányaként a Pinterest, de most külön posztban is bemutatjuk, mi is ez, és mire lehet használni.

A Pinterest neve a pin, azaz kitűzni, és az interest, mint érdeklődés szavakból ered. Olyan ez, mint egy virtuális parafatábla, ahova az ember kitűzheti a kedvenc képeit, cikkeit, receptjeit, terveit. Csak itt egy "pin" nem egy magazinból kitépett lap, hanem egy internetes oldalról származó kép és egy link, ami mellé felvéshetsz magadnak néhány sort.

Mivel a hűtőmágneses, monitorra ragasztott post-ites emlékeztetőkkel és a tükörre ragaszttott képekkel a való életben is főleg nőneműek élnek, ezért Pinteresten is elsősorban nők mókerálnak szívesen az ilyen gyűjteményekkel. De azért olyan dolgokat is láthat itt az ember, amik általában a férfiszemeknek kedvesek, vannak például autós és motoros, illetve geek és tech-témák is. Az én ismerőseim és barátnőim például főként recepteket és lakberendezési tippeket gyűjtögetnek itt, esetleg fitness inspirációt és esküvői terveket. De bármi iránt is érdeklődsz, érdemes benézni, a legtöbb hobbihoz és érdeklődési körhöz van itt alapanyag és ötlet.

Ezzel nagyjából el is mondtam a lényegét: ide gyűjtheted, amit érdekesnek vagy hasznosnak találsz, és itt nézegetheted, más mit talál ilyennek. Elég egyszerűnek tűnhet, de hidd el, elég szórakoztató, sőt, akár addiktív is tud lenni.

A használata viszonylag egyszerű, ráadásul már magyar nyelven is használható. Egy rövid regisztrációs folyamat után elkezdhetsz táblákat készíteni és azután "tűzködni". Táblákat értelemszerűen az érdeklődési köreidnek megfelelően célszerű készíteni, például "lakberedezés" vagy "álmaim otthona", illetve "receptek". (Ha elfogadsz egy tippet: a diétás recepteket gyűjtsd külön. Amikor épp a méregtelenítő turmix receptjét keresed, nem jó dolog végiggörgetni a desszertötleteken) :)

Ha már van egy-két táblád, elkezdhetsz nézelődni, erre többféle lehetőséged is van. Ha a Pinterest fiókodat összekötötted a Facebook fiókoddal, akkor megnézheted például azt, hogy az ismerőseid miket gyűjtöttek eddig. Aztán rákereshetsz konkrét kifejezésekre, illetve böngészhetsz témakörök szerint (a listát a keresősáv jobb oldalán, legördülő menüben találod). Kereshetsz a saját pinjeid között is, ez akkor hasznos, ha már nagyon sok mindent kitűztél.

A jobb alsó sarokban lévő plusz jelre kattintva te is hozzáadhatsz pint akár egy honlapról betöltve, akár saját fotót feltöltve. Ha úgy látod, valakivel nagyon egyezik az ízlésed, vagy csak simán kíváncsi vagy, ő miket talál érdekesnek, elkezdheted követni a tábláit. Innentől kezdve látni fogod a Pinterest főoldaladon, miket tűzött ki az utóbbi időben az illető.

A számítógép böngészőjében használható változat mellett van hivatalos Pinterest alkalmazás is a legtöbb mobilos operációs rendszerre. Ez jól jöhet egy csomó helyzetben, például olyankor, amikor útközben akarsz pineket böngészni, vagy sörözés/kávézás közben akarod megmutatni valakinek a legújabb tervedet, esetleg Pinterestről szerzett receptből akarsz főzni, de nem akarod kivinni a laptopot a konyhába.

Személyes véleményem szerint az a legjobb a Pinterestben, hogy olyanra alakítod, és arra használod, amire csak szeretnéd. Ha éppen lakásfelújítást vagy esküvőt tervezel, itt keresgélhetsz, és ide dobálhatod be az összes ötletet, ami tetszik. Ha már épp azon mesterkednél, hogyan lógd el az edzésedet, motiválhatod magad a "Fitness" tábládra kigyűjtött izmos csajok vagy pasik képeivel. Vagy kidobhatod a szakácskönyvedet, és gyűjtheted ide a receptjeidet. Követheted a sztárok tábláit, ha az érdekel, ők mire buknak. (Itt van például Jessica Alba, Diane Keaton és Alicia Silverstone Pinterest profilja.) Vagy csak simán járhatsz oda jókedvre derülni és inspirálódni, ha éppen megcsömörlöttél a lehangoló hírektől.



konneKTor

blogavatar

A digitális technológiák és kütyük bonyolult világa, érthetően.

Hirdetés

hirdetés

Utoljára kommentelt

img src="/images/hex-loader2.gif" width="300" alt="" />

Feedek